Töötajate inimtüübid

Järgnevalt üks isiksuste liigituse variant ning soovitusi, kuidas neid inimsei saaks rakendada.

HOOLIKAS. Ta on kena, rahulik, optimistlik ja mõtleb hoolega oma tööd läbi. Tööde tegemine võib olla aeglasem kui teistel, kuid tulemus on kvaliteetne. Seline isik vajab rohkem suhtlust, juhiseid ning kiitust. Ideaalne pikemaajalisteks ja detailiderohkeks projektiks.
TÖÖHOBUNE. Ta on inimene, kes teeb lõpuks ära kogu meeskonna töö. Võtab kergelt teiste tõid enda kanda. Tuleb jälgida, et tema töökoormus ei läheks liiga suureks ning ta ei põleks läbi. Samuti peab vaatama, et meeskonnakaaslased ei riputaks kõiki oma ülesandeid tööhobuse kanda.
AGRESSIIVNE. Võtevad vastutust ja teevad asju kiiresti. Ei karda langetada otsuseid. Enamasti teevad head tööd, kuid neile tuleb meelde tuletada, kes on tegelikult „boss“. Sobivad hästi „tulekahjusid“ kustutama. Vajavad kiitust, muidu solvuvad.
ANALÜÜTIK. Otsib alati vigu süsteemis. Vahel on neil tõeti parem lahendus olemas, kuid sageli raiskavad lihtsalt aega arutelude peale. Hea inimene, kui on vaja leida „peidetud karisid“ projektis, kuid lükkavad otsuseid pidevalt edasi. Peab kontrollima, et vähetähtsatele asjadele ei raisataks liigselt aega, vaid minnakse õigel ajal järgmist etappi tegema.
KORRALDAJA. Suurepärane inimene, kes hoiab projekti õigel teel. Teda tasub panna projekte juhtima. Oht, et ta hakkab ka oma juhte juhtima. Need jõujooned tuleb selgeks rääkida.
TARK LAISK. Teab, mida ja kuidas on vaja teha, kuid alati leiab ettekäände, mille abil ülesanne edasi lükata. Talle peab andma tähtajalisi kindlaid ülesandeid ning nende täitmise eest kindlasti kiitma.
TUNDLIK. Võtab vastasseise väga südamesse. Kriitikaga peab olema ettevaatlik. Sobib väga hästi isiklike ja personaalsete projektide jaoks.
JUTUKAS. Emeotsionaalne inimene nii heas kui halvas mõttes. Võtavad vastutust, kuid vajavad otsustele kinnitust. Neile peaks lähenema avatult ja humoorikalt. Suurepärane korraldama sotsiaalseid üritusi.
TARKUR. Võivald olla sarkastilised. Tikuvad põhiteeside ümber tiirutama ja vajavad, et keegi õiget teemat fookuses hoiaks. Sobivad hästi andmetega seotud projektide jaoks.
HETKEVÄLGATUS. Tüüp, kes esimelel päeval hakkab õhinaga pihta ja annab palju lubadusi. Esialgu need ka peavad. Varsti vajuvad tulemused ära. Vajab õiglaselt antud kontrollitavaid ülesandeid.
VAIKNE. Võtab harva vestluses sõna ning tundub, et neil on madal enesehinnang ja saavustuvajadus. Ometi tasub selliseid rühma ostida, sest neil on väga sageli kaalukaid ideid. Nad ei sobi juhiks, kuid meeskonda on nad oma ideedega väga vajalikud.
NÄHTAMATU MEES. Kui sul on kiirelt pliiatsit vaja, siis ulatab selle sulle NÄHTAMATU MEES. Ta jälgib ja märkab kõike enda ümber ja aitab vajadusel, kuid ei tee ise häält. Kõige suurem oht on, et tööde jagamise koosolekule unustati teda kutsuda ning talle ei antagi töid. Ega ta ise ka ei tule küsima, kuid aitab heal meelel.
TULEMUSTELE ORIENTEERITUD. Tikuvad keskenduma mõõdetavatele tulemustele ja kaotavad „suure pildi“. Neile tuleb lõpptulemust meelde tuletada. Sobivad lihtsamaid ülesandeid tegema, mis ei nõua „kastist väljapoole“ mõtlemist.
ÜKSIK. Soovib teha tööd ega osale firma piknikel või kergetel jutuajamistel. Ei armasta suhelda teiste töötajatega. Neile peab meelde tuletama, et nad oleks toetavad ja usaldusväärsed. Samas sügavaid sõprusisemeid ei maksa nõuda. Ta võib olla „lihvimata teemat“, kuid lihtsalt ei sobi praegusesse meeskonda. Sobivad projektid, kus saab rahulikult üksi töötada.
PARIM SÕBER. Hea suhtleja. Oskab osavalt paluda kolleegilt teenet ning sokutab ülesanded teiste kaela. Selle vältimiseks võib paluda kõigil meeskonna liikmetel näidata ette iga nädal oma saavutuste nimekiri. Niiviisi on raskem kolleege pidevalt ära kasutada.
LIIGA ENESEKINDEL. Nad on veendusud, et teavad kõike ja ei tee vigu. Võivad teha tööd, teadmata õiget sihti. Neile tuleb anda tööd, mille eesmärki on võimalik vahepeal kontrollida.
ÜLBE. Arvab, et peale tema ei oska keegi teha tööd õigesti. On tõredad ja sarkatisilsed. Juhistele ei allu hästi. Neile tuleb anda väga kindla eesmärgiga, vähe loovust vajavat ning vähe mõistvat suhtumist nõudvaid projekte.
PAHATAHTLIK. Teatab, et neile ei meeldi töö ja meeskond. Sageli pole tegelikud probleemid üldse tööga seotud. Kui tema suhtumine mõjutab meeskonna vaimu, tuleb temaga rääkida ning selgitada, et eesmärk on luua tiim, kus on meeldiv õhkkond ega ole isikupäraseid konflikte.
VAMPIIR. Tema arust on kõik tööd halvad, kuid jääb vait, kui ülesanded on jagatud. Kui kaebused järkuvad, võib tööd ümber jagada. See selgitab, kas probleem on raskes töös või töötajas. Tulemusi tuleb meeskonnaga koos arutada.